Yün Cami Halısı Desenleri

Yün Cami Halısı Desenleri

Yün cami halısı desenleri, tarihimiz incelenmiş olduğunda, özellikle farklı motiflerin kullanılmaya başlandığı 17-18. YY dönemlerinde yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu dönemlerden itibaren el emekleriyle döşenmekte olan cami halılarında tek göze çarpan konu desen ve motifler değil aynı zamanda düğüm ve döşeme teknikleri de olmaktadır. Ama elbette ki cami halılarının birer sanat eseri olarak addedilmiş olduğu bu dönemlerde, halıları ön plana çıkarak detay onların teknik özelliklerinden çok desen-motif özellikleri olmuştur.

Bugün teknolojik imkanların çok daha mümkün bir hale gelmiş olduğu modern dönemimizde, halı üretimleri hızlanmış, yaygınlaşmıştır. Teknik açıdan mükemmel konuma gelmiş durumdayız. Ayrıca akrilik cami halısı gibi farklı halı modellerini de daha az maliyetle üretebiliyor duruma da geldik. Bu şekilde fiyatlarda da belirli bir regülasyon meydana geldi.

Yine de günümüz şartlarında her ne kadar daha pahalı olsa da yün halılar ve burada kullanılan desenler dikkat çekicidir. 18. YY sonlarına doğru yün cami halıları içerisinde artık yaygın bir şekilde İslami Motifler olarak sayılan çiçek ve geometrik şekiller olarak tanımlayabileceğimiz şekiller, halılarda resmen işlenmeye başlamışlardı.

Bir süre sonrasında motiflerin otomatize olmasıyla birlikte her ne kadar yukarıda saymış olduğumuz motifler kadar yaygın olmasa da yıldız şekli de yün cami halısı içerisinde kendisine yer bulmaya başladı. Günümüzde kullanılmakta olan desenlerin ve renklerin uyumları her zaman mimariyla özdeşleşecek şekilde fabrika üretimi olan orijinal yünden yapılan halılarda aranmaktadır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Kare Banyo Daha Mı İyi?

Kare Banyo Daha Mı İyi?

Bursa SPA Randevu

Bursa SPA Randevu

Avcılar Asansörlü Evden Eve Taşımacılık

Avcılar Asansörlü Evden Eve Taşımacılık

Çekmeköy Evden Eve Nakliyat

Çekmeköy Evden Eve Nakliyat

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir