Neden Plastik Yüz Siperliği Maskeden Daha Güvenli Değil?

Neden Plastik Yüz Siperliği Maskeden Daha Güvenli Değil?

Plastik yüz siperleri, COVID-19’a karşı ek koruma sağlayabilir, ancak uzmanlar bunların yerine yalnızca bez yüz kaplamalarına ek olarak kullanılması gerektiğini söylüyorlar.

Yüz maskeleri, kendinizi ve başkalarını COVID-19’a karşı korumaya yönelik önerilerinin merkezinde yer almaktadır. Bununla birlikte, plastik yüz siperleri, bez yüz maskelerine alternatif olarak kendi başlarına kullanıldıklarında COVID-19’a karşı yeterli koruma sağlamaz.

Kendinizi korumanın en iyi yolu olarak bunları bir yüz maskesiyle birlikte takmanız önerilir. Tüm veriler ve istatistikler, kamuya açık yapılan bilimsel araştırma ve testlere dayanmaktadır.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, COVID-19’a neden olan virüs olan SARS-CoV-2’nin bulaşmasını önlemek için maskeler birincil önlemlerden biri olmaya devam etse de bazı insanlar tam koruma için plastik yüz siperliğini maske yerine tercih etmeye başladılar.

Ancak konunun uzmanları, plastik bir yüz siperinin tek başına kullanıldığında COVID-19’a karşı yeterli koruma sağlamadığını bunun yerine, plastik yüz siperlerinin yalnızca maske ile birlikte kullanılmasını önermektedir, bunların yerine kullanılmasını önermemektedir.

Yüz Siperlikleri COVID-19’un Yayılmasını Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Plastik yüz siperlikleri korona virüse yakalanma riskini azaltır. COVID’nin birincil bulaşma mekanizması damlacıklar yoluyla gerçekleşmektedir. Yüz koruma siperleri, damlacıkların, virüsün enfeksiyon oluşturmak için girdiği vücut bölgeleri olan burun, ağız ve gözlerle temas etmesini önlemede mükemmeldir.

Bununla birlikte plastik yüz vizörü bir koruma kalkanı sağlarken, ortamdaki damlacıklar her şeye rağmen plastik vizörün etrafındaki açık boşluklardan virüs içeren zerrecikleri solunabilir. Bu nedenle yüz siperliğinin maske ile birlikte kullanımı, enfekte olmuş hasta birinden korunmak için en iyi sonucu verdiğini söylemek mümkündür.

Plastik Yüz Siperlikleri COVID-19’un Yayılımını Azaltmada Ne Kadar Etkili?

Yayınlanan yeni bir çalışmada, plastik yüz kalkanlarının COVID-19’un yayılmasını azaltmada ne kadar etkili olduğunu incelemek ve göstermek için simülasyonlara başvuruldu.

Yüz koruyucu siperliği, simüle edilmiş bir öksürük veya hapşırmanın ilk damlacıklarını engellemeyi başarırken, dışarı atılan damlacıkların vizörün etrafında hala hareket edebildiğini ve bir ortamda geniş bir alana yayıldığını buldular.

İsviçre’de bir COVID-19 salgınının ardından yapılan başka bir çalışma da ise, maske takanların arasında korona virüs pozitif hasta bulunmazken, sadece yüz siperi takan ama maske kullanmayanlar arasında çoğu testin pozitif çıktığı gözlendi.

Bu nedenle uzman doktorlar yüz siperliklerinin, maskeler için iyi bir tamamlayıcı olduğunu, fakat maskenin yerine sadece siperlik kullanılmaması gerektiğini belirtiyorlar.

Yeni korona virüse karşı daha etkili bir koruma diye bir şey bulunmuyor bunun yerine ne kadar ekstra koruma varsa o kadar iyi demektir.

İşe en çok yarayan koruyucu korona tedbirleri arasında; CE işareti bulunan ve ISO 13485 tıbbi cihazlar kalite yönetim sistemine uygun üretilmiş yüz maskelerinin tercih edilmesi, düzenli ve en az yirmi saniye olmak kaydıyla elleri yıkama, bir buçuk metrelik sosyal mesafe kuralına özen göstermek ve olabildiğince evde kalmak korona virüse karşı en iyi koruyuculardır. Tüm bu temel şartlara uygun davrandıktan sonra bunlara bir de yüz siperliği eklediğinizde ileri düzeyde bir koruma kalkanına sahip olacağınızdan emin olabilirsiniz.

Kaynak: https://www.healthline.com/health-news/why-plastic-face-shields-arent-a-safe-alternative-to-cloth-masks

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Elektronik Sigara Satışı Yasak mı?

Elektronik Sigara Satışı Yasak mı?

Estetik Dolgu Nedir?

Estetik Dolgu Nedir?

Bursa Otel Termal Spa

Bursa Otel Termal Spa

Ankara Lazer Epilasyon Firması

Ankara Lazer Epilasyon Firması

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir