Elektronik Sigara Satışı Yasak mı?

Elektronik Sigara Satışı Yasak mı?

Isıtılmış tütün, nargile ve elektronik sigara satışı yasak değildir. Yeni nesil tütün ürünlerine Cumhurbaşkanlığı Kararı ile yasak gelmişti ama daha sonra kaldırıldı. Fiili olarak zaten uygulanmakta olan tek yasak 18 yaş altına satılmamaktadır.

Yolcu beraberinde elektronik sigara ve nargile gibi ürünlerin getirilmesi serbesttir. Fakat bundan sonra ise yolcunun beraberinde getirip getiremeyeceği konusunda Ticaret Bakanlığı yetkilendirildi.

Ticaret Bakanlığı tarafından alkol ve sigara konusunda düzenleme yapılması bekleniyor. Bu kapsam dahiline giren ürünlerden bir tanesi de elektronik nargile ürünüdür. Elektronik tütün ürünlerinin kullanımı yaş kriterine bağlı olarak serbesttir.

Elektronik Sigara Konusunda Yapılan Düzenlemeler

Cumhurbaşkanı kararına göre tütün mamulleri aracılığı ile ısıtılan ya da yakılarak tüketilenler ve nikotin içerip içermediği fark etmeksizin tütün mamulünü taklit eder tarzda kullanılan elektronik nargile dahil bütün elektronik ürünler sadece 18 yaş altına yasaklanmıştır.

İthalat yasağından hemen sonra bu eşyanın yolcu beraberinde girişine ve transitine ilişkin birtakım düzenlemeler yapıldı. Düzenlemelere göre Ticaret Bakanlığı tarafından söylenen bilgiler doğrultusunda yurtdışından yolcu ile birlikte belli bir miktar dâhilinde ürün getirilebileceğini söylendi. İçki, parfüm, smok Nord 4 çikolata, sigara, nargile ve ısıtılmış tütün parçalarına da kişisel kullanım hakkına uygun olarak sınırlama getirileceği belirtildi.

Turistlerin Elektronik Tütün Mamullerinin Kullanması

Türkiye’ye gelen turist sayısı her gün giderek daha da artıyor ve en son olarak 52 milyona yaklaştığı belirtiliyor. Yolcu beraberinde getirmiş olduğu elektronik tütün mamullerinin sayısını arttırırsa bu ürünlere el konur. Ancak yeteri kadar yanında bir iki tane getirdiğinde herhangi bir sorun olmaz. Bu ürünler kaçak olarak ülke sınırına konulmak istendiği için belli bir adedin üstünde olan ürünlere el konur.

Sigara içen her 10 kişiden 9’u sigarayı bırakmak istiyor ancak bunu başaramıyor. Bu yüzden elektronik sigara içmeye kalkışıyorlar ve bu şekilde sigarayı daha çabuk bir şekilde bırakabiliyorlar. Sigarayı tamamen bırakmak için etkili olmasa da sigarayı bırakmaya yardımcı olan bir üründür elektronik sigara. Elektronik sigaradan daha az kimyasal çıkıyor. Elektronik buhar sitesinden ürün alabilirsiniz.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Estetik Dolgu Nedir?

Estetik Dolgu Nedir?

Bursa Otel Termal Spa

Bursa Otel Termal Spa

Ankara Lazer Epilasyon Firması

Ankara Lazer Epilasyon Firması

Doğal ve Gür Saçlara Oscar Hair’de Kavuşabilirsiniz

Doğal ve Gür Saçlara Oscar Hair’de Kavuşabilirsiniz

Yorum Yok

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir